Według szacunków na świecie głoduje 925 mln ludzi. Głód szczególnie dotyka kraje Trzeciego Świata, w Afryce umiera z głodu ok . 40 000 osób dziennie.

Polska nie jest krajem Trzeciego Świata, należymy do krajów rozwiniętych, ale mimo tego, zjawisko głodu w naszym kraju nie jest czymś nieznanym. Wg oficjalnych statystyk, z powodu skrajnego ubóstwa cierpi 7 % naszych rodaków. Wg oficjalnych międzynarodowych statystyk, prawie 2 mln polskich dzieci jest niedożywionych.

Sytuacja z roku na rok nie ulega poprawie, a wręcz pogarsza się w coraz szybszym tempie. Co gorsza, coraz trudniej wyjść z ubóstwa. Wskaźniki skrajnego ubóstwa systematycznie rosną, a coraz więcej osób traci uprawnienia do pomocy socjalnej, mimo iż ich sytuacja życiowa obiektywnie ulega pogorszeniu. Od 7 lat nie zwiększył się ani o złotówkę próg dochodowy, uprawniający do zasiłku rodzinnego, który jest najniższy w krajach UE.

Sytuacja materialna dzieci w Polsce została oceniona jako najgorsza spośród 21 krajów europejskich, również przez UNICEF. Polacy wydają na dzieci najmniej spośród wszystkich krajów należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Ubóstwo dzieci to nie tylko kwestia dzieciństwa w biedzie, to także problem dziedziczenia ubóstwa, które całe rodziny na długie lata pozostawia na marginesie życia społecznego. Problemami żywnościowymi są zagrożone przede wszystkim rodziny niepełne i wielodzietne, wychowujące troje i więcej dzieci. Nic więc dziwnego, że coraz mniej rodzin decyduje się na posiadanie dzieci. Obecnie Polska zajmuje 209 miejsce na świecie pod względem dzietności. Grozi nam katastrofa demograficzna alarmuje ostatni numer „Przekroju”.

Problem głodu to nie tylko problem czysto ekonomiczny i społeczny. To w głównej mierze problem moralny, który zmusza nas do podjęcia wszystkich możliwych kroków, zmierzających do zmniejszenia jego skali, jak i zwalczania jego powstawania.

Fundacja „Razem Lepiej” organizuje tegoroczną edycję pro społecznej akcji pod hasłem ,,Dzień Dobrego Głoda”, ogłaszając dzień 16 grudnia 2012 roku DNIEM DOBREGO GŁODA. Akcja ma za zadanie poszerzyć świadomość społeczną dotyczącą problemu głodu w naszym kraju. Jej głównym celem jest bezpośrednia walka z głodem, a tym samym niesienie pomocy głodującym.

W związku z tym zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie naszej akcji poprzez zebranie darów (żywności, środków chemicznych itp.) od ludzi dobrej woli, a następnie przekazanie ich potrzebującym rodzinom lub organizacjom charytatywnym , które zajmują się wspieraniem ubogich polskich rodzin.

Liczymy na Państwa zaangażowanie, mając nadzieję, że powyższa inicjatywa spotka się w Państwa zainteresowaniem. Prosimy o nagłośnienie akcji DNIA DOBREGO GŁODA i zmobilizowanie do pomocy przyjaciół, znajomych, firmy i instytucje z Państwa otoczenia.

O przebiegu całej akcji będziemy informować na stronie www.ddg.net.pl

Prezes fundacji RAZEM LEPIEJ
Marek Szambelan

© Fundacja Razem Lepiej
Obserwuj nas: