Miasto zamierza sprzedać zdewastowaną kamienicę przy ulicy Niecałej. Po raz kolejny. Czy tym razem się uda?

Kamienica przy ulicy Niecałej 3 została wybudowana w 1881 roku. Przed wojną mieściło się w niej żydowskie gimnazjum dla chłopców. Po okupacji budynek przejęło miasto i utworzyło w nim mieszkania kwaterunkowe. Od 2004 roku budynek należy do miejskiej spółki Kamienice Miasta. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się z ul. Niecałej w 2007 roku. Od tego obiekt stoi pusty i niszczeje. Kilkukrotnie podpalany, był miejscem spotkań amatorów mocnych trunków. Dziś wymaga natychmiastowego remontu.

Urzędnicy miejscy od dawna deklarowali, że nie ma na to pieniędzy. Kamienica została wystawiona na sprzedaż, wiosną tego roku znalazł się kupiec. Do transakcji jednak nie doszło – Procedura sprzedaży została wstrzymana na życzenie pani wiceprezydent Elżbiety Kołodziej – Wnuk. Nie znam powodów jej decyzji – mówi Krzysztof Krzyżanowski, prezes spółki Kamienice Miasta.
Zrujnowaną kamienicę chciała też wynająć i gruntowanie wyremontować warszawska fundacja „Razem lepiej”. Planowała utworzyć przy ul. Niecałej schronisko dla ofiar przemocy w rodzinie: – Wysłaliśmy w tej sprawie oficjalne pismo do prezydenta Adama Wasilewskiego. Byliśmy gotowi wyłożyć na renowację budynku około 2 milionów złotych Jak dotąd nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi – mówi Marek Szambelan prezes fundacji i dodaje – Gdyby prezydent przyjął naszą propozycję kamienica byłaby już dawno odnowiona i służyłaby ludziom, którzy są w trudnej sytuacji życiowej.

Teraz miasto po raz kolejny zamierza wystawić ją na sprzedaż. Szef Miejskich Kamienic poinformował, że wiceprezydent Lublina Krzysztof Żuk poprosił go o przygotowanie niezbędnych dokumentów. – Przetarg na sprzedaż kamienicy będzie można ogłosić pod koniec roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do prezydenta Żuka – podkreśla Krzyżanowski.

Pomimo licznych prób nie udało nam się uzyskać komentarza Urzędu Miasta.


źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

© Fundacja Razem Lepiej
Obserwuj nas: